Vai uzņēmējiem vērts piedalīties akseleratoru programmās? Nr. 12.
Labi iemesli piedalīties, slikti iemesli piedalīties
[Bizness un tehnoloģijas / Idejas / Wagnerslap]
Gribu padalīties ar savu viedokli par to, vai ir vērts piedalīties biznesa akseleratoru programmās. Ceru, ka jums tas palīdzēs pieņemt savus lēmumus par pieteikšanos un piedalīšanos.
Sākumā īsi ieskicēšu, kas vispār ir akselerators. Pēc tam parunāšu par labiem iemesliem piedalīties un sliktiem iemesliem piedalīties.
Kas ir biznesa akselerators?
Akseleratoru programma — piedāvājums, kur programmas organizētāji:
apsola 1-3 mēnešu laikā tev pamatīgi palīdzēt ar tava uzņēmuma izaugsmi (parasti tas izpaužas kā piedalīšanās kādā procesā, kur apgūsti dažādas biznesa spējas, satiec milzonīgu apjomu ar mentoriem, kā arī kontrolētā veidā strādā pie sava uzņēmuma)
tavā uzņēmumā investē kādu summu (tipiski USD 10k - 125k)
pretī paņem kādus 7% equity tavā uzņēmumā
programmas beigās ļoti aktīvi palīdz ar tālākā seed finansējuma piesaisti no riska kapitāla fondiem un eņģeļu investoriem
Šis viss notiek klātienē, nevis attālināti. Ja tiec programmā Berlīnē, uz vismaz pāris mēnešiem būs jāpārvācas uz Berlīni.
Pasaulē trīs pazīstamākās programmas ir Y Combinator, Techstars un 500 Startups. Y Combinator vispār ir leģendāra vieta — tiem ir lieliski materiāli, kuriem vērts sekot (visas Paul Graham esejas, Sam Altman Startup Playbook, viņu materiālu bibliotēka).
Visās pasaules vadošajās programmās ir piedalījušies arī vairāki Latvijas startup uzņēmumi, tā ka vispār nav jāraustās pieteikties. Programmās parasti var pieteikties gan programmu mājaslapās, gan izmantojot F6S platformu. Šeit ir milzonīgs long-list ar dažādām programmām.
Pašam ir sanācis piedalīties 2 akseleratora programmās. 2016. gadā Helsinkos piedalījos Startup Sauna programmā, savukārt 2017. gadā Londonā piedalījos Techstars programmā. Reku mēs ar Vladimiru Helsinkos:
Man caur mūsu pieredzi ir izveidojies, manuprāt, pietiekami reālistisks skats par to, ko var un ko nevar sasniegt ar akseleratoriem. Iziešu cauri pāris dimensijām.
Labi iemesli piedalīties vs. slikti iemesli piedalīties
Spēja piesaistīt kapitālu. Labs iemesls piedalīties.
Ja tev pašam jau nav ļoti dziļš un spēcīgs investoru kontaktu tīkls (parasti notiek tikai tad, ja esi trust-fund baby vai arī ja jau iepriekš esi būvējis uzņēmumus), akseleratori var lieliski palīdzēt
Programmu saturs paraksti lieliski attīsta dažādas prakses, kas vēlāk palīdz ar finansējuma piesaisti (regulāri un godīgi e-pastu updates potenciālajiem eņģeļu investoriem un riska kapitālu investoriem, kā lūgt un arī dabūt siltos intros ar investoriem, kā strukturēt investīciju piesaistes prezentāciju, kā vadīt investīciju piesaistes procesu ar dažādiem potenciālajiem investoriem, kas pie velna ir drag-along provisions u.c.)
Programmas parasti noslēdzas ar “Demo Day“, uz kurām tiek uzaicināts milzīgs skaits ar investoriem. Investori arī labprāt šos pasākumus apmeklē, jo tas ir nesāpīgs veids, kā tiem tikt pie augstas kvalitātes dealflow. Šīe “Demo Days” vienmēr noved pie vērtīgām sarunām ar cilvēkiem, kuri var investēt.
Paši investori zina, ka labākās programmas ir diezgan selektīvas, tādēļ viņi jūtas drošāk, kad runā ar šo programmu absolventiem.
Galu galā pašu akseleratoru portfeļu vērtība ir tieši atkarīga no tā, vai tu pēc tam varēsi piesaistīt kapitālu (seed, Series A u.c.). Ar savu 7% investīciju viņi kļūst par tava uzņēmuma minority akcionāru.
Protams, tas, vai varēsi piesaistīt sēklas finansējumu, būs atkarīgs no visiem ierastajiem biznesa fundamentals (vai tev ir aktīvi un noturīgi lietotāji, cik strauji tu audz, vai darbojies liela potenciāla tirgū utt.). Bet akseleratora atbalsts šo procesu padarīs krietni nesāpīgāku.
Svarīgs sīkums - manā pieredzē Latvijas eņģeļu investori uzvedas ļoti citādi kā, piemēram, Londonas eņģeļu investori. Esmu bijis situācijā, kur ar Latvijas cilvēkiem izmēģinu šīs Londonas “labās prakses“, un pretī esmu saņēmis apjukumu un mazliet izsmiekla. Bet tas laikam normāli.
Pat ja nepiesaisti tālāku seed finansējumu, sākotnējā akseleratora investīcija var ļaut kādu īsu brīdi izdzīvot. Domāju, ka daudziem Latvijas uzņēmumiem tas galīgi nav mazsvarīgi. Ar 50-100k EUR Latvijā maza komanda var izdzīvot tiešām ilgu laiku, kamēr būvē savu produktu un medī “product-market fit”.
Personīgo kontaktu tīkls. Labs iemesls piedalīties, bet daudz vairāk iegūsi, ja paliksi darboties pilsētā, kurā notika programma
Akseleratoru programmas ir līdzīgas universitātēm. Īsā laikā iepazīsties ar kādiem 40 ļoti gudriem, slimīgi ambicioziem cilvēkiem, kuri arī būvē savus uzņēmumus. Tādu cilvēku pasaulē ir maz, un ir bauda tādiem strādāt blakus.
Ja kādreiz uzņēmējdarbības plāni noies greizi (tā gadās), noteikti varēsi izmantot tīklu, lai atrastu foršu nākotnes darba vietu. Pats to redzu ar vairākiem mūsu programmas absolventiem, kuri vienkārši ir pievienojušies citu absolventu uzņēmumu komandām. Mūsu Techstars London 2017. gada grupā vislielākais veiksmes stāsts noteikti ir bioinformātikas uzņēmums Lifebit, kuri nesen piesaistīja finansējumu no Tiger Global. Vairāki mūsu grupas uzņēmumu dibinātāji jau ir pievienojušies Lifebit komandai.
Daudzas programmas būvē savu iekšējo “sociālo tīklu” (tāda kā intraneta versija Linkedin), kur programmas absolventi var viegli sazināties ar absolventiem gan no sava, gan citiem gadiem. Vismaz Techstars gadījumā tas ir izcils resurss gan darbinieku medīšanai, gan klientu piesaistei. Man gan šis resurss noderētu daudz vairāk, ja es dzīvotu ASV.
Diemžēl realitātē kontaktu tīkls ar laiku kļūs vājāks, ja pats nedzīvo un nedarbojies tajā pilsētā, kurā notika programma. Man pašam sāp sirds, kad palaižu garām regulārās Techstars London absolventu klātienes satikšanās reizes vai nākamos Demo Days, jo zinu, ka tur es vienmēr varētu atkal satikties un iepazīties ar cilvēkiem, ar kuriem potenciāli varētu strādāt kopā un ar kuriem ir intelektuāli interesanti. Latvijas uzņēmējiem šī var būt problēma, ja neplāno uzreiz pārcelties uz Londonu, Berlīni vai Silīcija Ieleju.
Noderīgi padomi un atbalsts. Nevar saprast, bet atkarīgs no tā, vai programmas rīkotāji nav noslinkojuši.
Daļa no būtībā visām akseleratoru programmām ir regulāras tikšanās ar milzīgu (tiešām lielu) mentoru loku, kur šie mentori var palīdzēt ar konsultācijām, siltiem intro ar viņiem pazīstamiem cilvēkiem, kā arī galu galā var izlemt investēt jūsu uzņēmumos. Tāds vismaz ir plāns.
Mentori ir parasti ir mikslis no uzņēmējiem, dažādu startup darbiniekiem, riska kapitāla investoriem, lielu uzņēmumu menedžmenta līmeņa cilvēkiem, kā arī reizēm žurnālistiem un sabiedrisko attiecību speciālistiem
Šeit man ir mazliet cinisks viedoklis, bet es uzskatu, ka lielākā daļa sarunu ar cilvēkiem, kuri paši nav bijuši uzņēmēji vai bijuši starp uzņēmuma pirmajiem 20 darbiniekiem, ir mazliet bezjēdzīgas un reti pievieno jebkādu taustāmu vērtību.
Esot programmās, ir viegli pavilkties uz labi skanošiem zīmoliem “This person is a Product Owner at Uber”, bet vēlāk tu saproti, ka Uber ir 150 product owners un ka šī cilvēka padomi tev reti būs noderīgi uzņēmuma pašā sākuma fāzē
Manā pieredzē Startup Sauna ar savu Somijas ciešo kultūru bija daudz veiksmīgāka spēcīgu mentoru piesaistē, salīdzinot ar Techstars. Spēcīgi mentori būtībā vienmēr ir bijušie un pašreizējie uzņēmēji. Tādēļ, piemēram, ir tik svarīgi Latvijā attīstīt normālu biznesa eņģeļu tīklu.
Saruna ar labu mentoru ir kas lielisks un noderīgs. Tomēr sarunas ar randomiem, kuri nav bijuši tavā situācijā un dod random padomus, bieži ir laika tērēšana
Ir vērts papētīt programmu mentoru sarakstu, pirms izlem piedalīties, ja šie padomi un atbalsts ir tavs primārais sasniedzamais mērķis. Domāju, ka ciešas, regulāras un uzticamas attiecības ar 2-4 mentoriem vai tava uzņēmuma eņģeļu investoriem var būt nesalīdzināmi noderīgākas, kā īsas sarunas ar 120 mentoriem akseleratora ietvaros. Šādas dziļas attiecības vari izveidot, vienkārši aktīvi uzrunājot veiksmīgus uzņēmējus, par kuriem ir pārliecība, ka viņi ir labi tajā, ko dara
Šobrīd šo akseleratoru programmu ir tik daudz un tās ir kļuvušas par kaut ko tik atpazīstamu, ka programmu organizētājiem ir viegli atrast un arī samierināties ar randomiem, kad veido šo te potenciālo mentoru sarakstu. Realitāte ir tāda, ka piesaistīt tiešām spēcīgus mentorus ir ļoti, ļoti grūti, un daudzas programmas vienkārši to nespēj sasniegt.
Produkta būvēšana. NAV labs iemesls piedalīties.
Visi akseleratori savās mājaslapās stāstīs, kā tie palīdz ar produkta būvēšanu
Realitāte - produkta būvēšana un runāšana ar potenciālajiem klientiem ir ļoti laikietilpīgs process (vismaz visiem produktiem, ar kuriem esmu strādājis). Akseleratora aktivitātes aizņem ļoti daudz laika un arī īpaši nepalīdz ar tehniskiem jautājumiem
Viens mazs pluss akseleratoriem ir viegla pieeja bezmaksas resursiem no dažādiem cloud pakalpojumu sniedzējiem (AWS, Microsoft Azure, Twilio, Salesforce, Pipedrive, Google Ads reklāmu budžets, FB reklāmu budžets u.c.). Tas sākotnēji, kad pašam nav līdzekļu par tiem maksāt, var palīdzēt.
B2B vai B2C klientu piesaiste. NAV labs iemesls piedalīties.
Būtībā visi akseleratori savās mājaslapās reklamēs, kā tie var viegli iepazīstināt ar enterprise uzņēmumiem un palīdzēt uzrunāt B2C klientus
Manā pieredzē tā vispār nav taisnība un startups pašiem ir jāizdomā, kā radīt jēdzīgu, atkārtojamu procesu, ar kuru uzrunāt klientus
Akseleratoriem ir kontakti lielos enterprise uzņēmumos, bet šie kontakti parasti ir pozīcijās, kuras vispār nav īstie potenciālo produktu pircēji. Piemēram, ļoti bieži var tikt pie tikšanās ar tādām pozīcijām kā Innovation Manager, kas vispār nav tas, kas nepieciešams, lai organizāciju varētu pielauzt kļūt par maksājošiem klientiem
Viens spilgts izņēmums ir tad, ja tavs produkts ir SaaS kategorijā un ir primāri tēmēts uz maziem un vidējiem uzņēmumiem. Tad mazliet vecākiem akseleratoriem (kā Y Combinator, 500 Startups vai Techstars) ir ļoti liels tīkls ar aktīviem uzņēmumiem, kurus tu potenciāli vari uzrunāt. Tad akseleratora kontaktu tīkls tiešām var būt noderīgs
Kaut kā tā! Ceru, ka šis apkopojums noderēs, domājot par saviem lēmumiem. Īsumā - kapitāla piesaiste un vērtīgs nākotnes kontaktu tīkls Jā. Padomi un atbalsts - atkarīgs no tā, vai konkrētā programma nav noslinkojusi un tiešām ir piesaistījusi īstus uzņēmējus un īstus citos mentorus. Klientu piesaiste un produktu būvēšana - nē.