Teorētiski viegli, praktiski grūti. Nr. 4.
Nosūtīt 100 aukstos e-pastus ir grūtāk, nekā salikt kopā skaistu Powerpoint
[Bizness un tehnoloģijas / Idejas / Wagnerslap]
Kas zina, kurā virzienā šī vēstkopa pakāpeniski aizpeldēs, bet jau tagad zinu, kas būs viena no Biznesa tēzēm, ko kaitinoši atkārtošu atkal un atkal. Domāju, ka ikdienas saruna par jaunuzņēmumiem ir nepamatoti maz koncentrēta uz to īsto, grūtāko pusi - taktiku, loģistiku, praktiskiem soļiem. Runāt par stratēģiju un teorētiskām idejām ir patīkami un viegli, bet man liekas, ka tas palīdz daudz mazāk, kā varētu likties.
Tas, ka tu vārdos eleganti vari aprakstīt kādu praktisku procesu, nenozīmē, ka tu šo procesu arī spēj realizēt.
Piemēram, es neskaitāmas reizes esmu teicis tādas lietas kā “easy, mums tagad vienkārši jāatrod komandas biedrs, kurš labi pārzina gan Node.js, gan Python“. Izklausās vienkārši, bet pēc tam šis viegli vārdos aprakstāmais mērķis izrādās ļoti grūti sasniedzams.
Efektīva praktiska pieeja vienmēr ir kaitinošas eksperimentēšanas rezultāts
Kad strādā kādā stabilā uzņēmumā, efektīvi procesi neliekas nekas grūts. Tev kaut kas jādara (boss pateica), un, ja neesi pilnīgi bezcerīgs vai neesi noslēpies milzīga enterprise uzņēmuma neefektīvā, neredzamā stūrī, tava darbība noved pie izmērāmiem rezultātiem. Tavs zvans piesaistīja jaunu klientu. Tava izmaiņa mājaslapas CSS kodā palielināja klientu konversiju. Tevis ievietotais darba sludinājums piesaistīja pāris jēdzīgus kandidātus.
Darbošanās jaunuzņēmumā uzreiz atklāj to, ka šie patīkamie, stabilie procesi ir ilgākas eksperimentēšanas rezultāts. Tu nosūti e-pastu pāris foršiem potenciālajiem darba kandidātiem. Nesaņēmi nevienu atbildi un nekas nenotiek. Tu ieliki darba sludinājumu kādā no Latvijas darba portāliem. Iztērēji naudu, bet dabūji tikai dažus pieteikumus, kas vispār neatbilst tevis meklētajai pieredzei un prasmēm.
Esmu ar šo problēmu saskāries neskaitāmas reizes - es kādu jaunu, iepriekš praksē nedarītu procesu aprakstu savā galvā vai uz papīra. Viss skan pilnīgi loģiski un saprātīgi. Pēc tam mēģinu, un iznākums vispār nav labs. Tad sāc lēnām kustināt dažādas sviras - ar kuriem cilvēkiem es sazinos? Kādus saziņas kanālus es izmantoju? Kādu saturu es iekļauju nosūtītajā ziņā? Cik gara ir nosūtītā ziņa? Cikos dienā es sūtu ziņu? Vai es izmantoju kopīgu paziņu rekomendācijas? Tikai ilgi, lēnām čubinoties, es pakāpeniski nonāku līdz niansētai, detalizētai pieejai, kas sasniedz rezultātus, kas man sāk patikt.
Šī lēnā sviru kustināšana nekad nav patīkams process. Reizēm izmēģini daudzas pieejas un tik un tā ir sajūta, ka nekas izdodas. Salasies Silīcija Ielejas blogus, bet nekas no tā nestrādā Latvijā. Parunā ar paziņām par to, kas viņiem strādā, un pēc tam secini, kas tas nestrādā tavā industrijā vai varbūt kādu sīkumu dari nepareizi.
Manuprāt, šī mazā ķimerēšanās ir ļoooooti atšķirīga no lietām, kas liekas grūtas universitāšu eksāmenos, tavā darbā Big 4/McKinsey konsultāciju firmā vai mehānismos, ar kuriem garantēti uzvari startup konferenču konkursos. Visas iepriekš minētās vides ir būtībā ir skaidri-nodefinētas spēles ar skaidriem noteikumiem, kurus tu vari izlasīt un saprast. Praktisku problēmu risināšanu jaunuzņēmumos labāk ir salīdzināt ar triekšanos betona sienā daudzos dažādos veidos, līdz lēnām sāc novērot, ka triekšanās kļūst mazāk sāpīga. Jaunuzņēmumu spēles nav labi nodefinētas un noteikumi nav izlasāmi, tie ir iegūstami tikai ar eksperimentālu ķimerēšanos.
Būtībā tavs uzdevums ir uzrakstīt tava uzņēmuma skaidri nodefinētos noteikumus. Neviens no malas tev tos neiedos.
Efektīva praktiska pieeja bieži ir brute-force pieeja
Mazliet cits, saistīts temats, kurā es pats iebraucu pārāk vēlu. Bieži jaunuzņēmumu problēmas ir grūtas nevis tāpēc, ka pieeja to risināšanai ir ļoti niansēta vai sarežģīta, bet tādēļ, ka bieži racionāli pareizā pieeja ir kaut kādu vienu darbību atkārtot daudz, daudz, daudz reizes.
Reizēm pareizā pieeja ir nosūtīt 500 personalizētus e-pastus potenciālajiem klientiem. Reizēm pareizā pieeja ir regulāri pārbaudīt 100 tevi interesējošo cilvēku jaunumus Linkedin. Reizēm pareizā pieeja ir vienā uzņēmumā uzrakstīt 12 dažādiem cilvēkiem, pirms izdodas parunāties ar īsto cilvēku.
Šis ir viens no iemesliem, kādēļ tagad reizēm esmu skeptisks pret potenciālajiem komandas biedriem, kuriem ir ļoti spēcīga akadēmiskā vai konsultāciju pieredze. Ja nāc no tās vides un īsti neesi darījis ko sāpīgi praktisku, reizēm vari būt pārāk lepns, lai kādu pogu spaidītu 400 reizes pēc kārtas, jo ir sajūta, ka visas lietas ir atrisināmas intelektuālā, abstraktā veidā.
Daudzas startup problēmas ir Grūtas, bet ne intelektuāli Grūtas. Reizēm diferenciālvienādojumu atrisināt ir daudz vieglāk, kā piesaistīt vienu jaunu klientu.
Šeit mans padoms visiem it kā “ne-tehniskajiem“ cilvēkiem ir maksimāli mācīties programmēt un izmantot automatizācijas iespējas. Es pats relatīvi nesen sāku programmēt Python, un pat ar manām amatieriskajām spējām daudzi sāpīgi biznesa procesi ir kļuvuši daudz, daudz vieglāki. Man patīk kaut kur dzirdētā analoģija par datora programmām kā daudziem maziem robotiņiem, kas strādā, kamēr tu guli. Ja pareizā pieeja ir daudzas reizes pēc kārtas darīt ko manuālu, bieži varēsi to automatizēt ar vienkāršu Python skriptu.
Labās ziņas - tu tiešām šajās praktiskajās tēmās kļūsi arvien labāks
Man sāk beigties rakstīšanas laiks, un nezinu, kā eleganti noslēgt ierakstu. Teikšu tikai to, ka šie praktiskie procesu ar laiku kļūst vieglāki. Pārsvarā tāpēc, ka iemācies lietas, kuras noteikti nestrādā un kuras nevajag izmantot.
Jārēķinās gan ar to, ka lietas regulāri nesanāks. Pirmkārt, nepārtraukti būs jāturpina dažādos leņķos skriet betona sienā. Otrkārt, reizēm būs jāpierod viena poga spaidīt atkal un atkal. Intelektuāli iesaistītiem cilvēkiem šis reizēm traki krīt uz nerviem.
P.S. Eu, šī vēstkopa strādā! Tā sāk sasniegt tos mērķus, kurus biju iecerējis - esmu uzsācis pāris foršas sarunas gan ar pazīstamiem, gan ar nepazīstamiem cilvēkiem par tēmām, kas man sagādā prieku. Ceru, ka tā nav sagadīšanās un ka varēšu turpināt būvēt loku ar foršiem cilvēkiem, ar kuriem ir interesanti kopā. Ja arī vēlies sekot šiem ierakstiem, nekautrējies un pievieno savu e-pastu zemāk. Un, ja kāds ieraksts liekas vērtīgs un stimulējošs, nekautrējies padalīties ar draugiem.
Paldies par rakstu - esmu bijis abās frontēs, totally agree.
Pierakstījos caur feedly, turpini rakstīt :)